Перелік небезпечних матеріалів
Які матеріали та елементи можуть нести шкоду здоров’ю?
Ця публікація призначена для інформування покупців та продавців щодо шкідливих елементів, які можуть міститись у вторинних матеріалах. Цей текст спирається на дані Протоколу Управління Азбестовмісними Відходами та Матеріалами, Білої Книги Щодо Методології Поводження з Азбестовмісними Матеріалами Відповідно до Нового Законодавства в Україні та інших джерел. Представлена тут інформація має ознайомчий характер та не призначена для заміни експертизи професіоналів.
Азбестовмісні матеріали та конструкції
Такі матеріали несуть великий ризик для здоров’я, оскільки азбестовий пил є канцерогенним. Азбест в основному використовується у виробництві композитних матеріалів, серед яких найбільш розповсюдженим є шифер. В Україні в загальній структурі покрівельних матеріалів частка азбестоцементного шиферу коливається до 70-75%. При цьому близько 90-95% усього шиферу вироблено в країні та близько 75% відсотків дахів покрито ним. Основним компонентом цієї групи є різновид цементу (тобто азбестоцемент).
Основні азбестовмісні компоненти, що зустрічаються у будівлях в Україні та відповідно матеріалах після демонтажу та руйнувань:
- Плоскі та хвилясті цементні плити (шифер). Найчастіше в Україні зустрічаються як покрівельний матеріал для даху, або як огорожа.
- Труби. Використовуються для внутрішніх і зовнішніх трубопроводів, що транспортують бутильовані і атмосферні стічні води, при будівництві безнапірних трубчастих гідротехнічних споруд і дренажних колекторів дренажних систем, при підземній прокладці кабелів, проводів ліній зв'язку, при влаштуванні стовпчастих фундаментів під легкі малоповерхові будівлі, а також у вигляді опорних стовпів для парканів і огорож
- Азбестовмісні ізоляційні матеріали та вироби низької щільності – азбестова тканина, азбестовий картон, пароніт.
- Азбестовий шнур. Можна зустріти в теплових мережах житлово-комунального господарства та у застосуванні як герметик у системах вентиляції та опалення.
Інші компоненти у будівлях, що містять азбест та можуть бути забруднюючими.
- Азбестоцементні повітроводи (канали). Повітряні та димові канали в приватних і муніципальних будівлях.
- Міцно зв'язана азбестова ізоляція. Міцно зв'язаний ізоляційний матеріал з азбестом у вигляді суміші, що додається до бітуму або цементу і використовується для ізоляції трубопроводів опалення
- Слабко зв'язана азбестова ізоляція. Слабозв’язаний ізоляційний матеріал з сумішшю гіпсу або подібних м'яких структур, що використовується для ізоляції трубопроводів опалення.
- Азбестовмісні ізоляційні панелі для бака для приготування гарячої води. Слабко зв'язані пресовані азбестовмісні плити, що використовуються для ізоляції котлів і резервуарів для приготування гарячої води
- Ущільнювальні кільця. Ущільнювальний матеріал між трубами тепломережі.
- Азбестовий текстиль. Застосовується в теплових мережах житлово-комунального господарства та як герметик у системах вентиляції та опалення.
- Вогнезахисні пасти та штукатурки. Вогнезахист будівельних конструкцій, повітропроводів та виробів.
- Азбестовмісна дорожня плита. Застосовується для будівництва доріг.
- Гальмівні ремені, фільтри та інші технічні деталі
- Прокладки та асфальтобетонні композити
- Цегла. У 20му столітті у деяких випадках азбест могли додавати у спеціалізовану вогнестійку або теплоізоляційну цеглу. Азбест також міг бути присутнім у розчині чи штукатурці, яка застосовувалася разом з цегляною кладкою.
- Протипожежний захист і теплоізоляція приміщень. Ізоляція для стель та вогнестійкі двері.
Труби для збору та відведення азбестоцементних відходів. Зустрічаються у приватних та муніципальних будівлях.
Фото будівельних матеріалів, що містять азбест.
Джерело:Протокол Управління Азбестовмісними Відходами та Матеріалами, Біла Книга Щодо Методології Поводження з Азбестовмісними Матеріалами Відповідно до Нового Законодавства в Україні
Часто візуально важко визначити наявність азбесту в конструкції. Одним з індикаторів його наявності у матеріалах підлоги та ізоляційних покриттях - це вік будівлі. Будинки, побудовані між 1930 і 1980 роками, особливо схильні до ризику, оскільки азбест був дуже розповсюдженим у той час.
- Рекомендація для продавців: Якщо ви ідентифікували, що матеріал, який ви збираєтесь віддати/продати є азбестовмісним - його не можна продавати. Натомість - його потрібно утилізувати належним чином. Неохідно ізолювати його та віддати його в найближчий пункт прийому, дотримуючись рекомендацій, описаних у Протоколі управління азбестовмісними відходами та матеріалами.
- Рекомендація для покупців: У випадку, якщо ви ідентифікували, що матеріал на оголошенні може бути азбестовмісним або у випадку, якщо продавець вказав ризик “Матеріали та конструкції, що є азбестовмісними” ми не рекомендуємо використовувати цей матеріал повторно.
Матеріали та конструкції що є забрудненими азбестовмісними речовинами
У зв’язку з руйнуваннями будівель та споруд азбестовмісні матеріали можуть забруднювати пилом інші конструкції. Оскільки 75% дахів будівель та споруд в Україні покрито шифером, саме його частини можуть забруднювати інші матеріали у будівлі. Наприклад під час руйнування даху, велика вірохідність, що пил від пошкодженого шиферу потрапить на дерев’яні балки, цегляні стіни і тд. Саме тому існує ризик ураження азбестом, навіть якщо сам матеріал не містить в собі азбесту.
- Рекомендація для продавців: Якщо ви не впевнені, що очищення матеріалів зі зруйнованих будівель було зроблено належним чином ми радимо не продавати такі матеріали.
- Рекомендація для покупців: Якщо продавець вказав ризи “Матеріали та конструкції були забруднені азбестом” ми рекомендуємо уточнити у продавця, чи було проведене належне очищення цих матеріалів від азбествого пилу. Якщо матеріали не були очищені за “Протоколом Управління азбестовмісними відходами та матеріалами” чи іншим відповідним документом, ми рекомендуємо не купляти цей матеріал чи конструкцію. Наприклад у "Білій Книзі" зазначений наступний спосіб очищення конструкцій: “Відразу після видалення азбестоцементних виробів слід ретельно очистити забруднені азбестовмісним пилом поверхні конструкції, такі як рейки, крокви, прогони, опалубка, шляхом пилососування промисловими пилососами або протирання вологою ганчіркою.”
Матеріали оброблялись захисними сумішами
У будівництві часто використовуються речовини для обробки тих чи інших матеріалів та конструкцій. Це підвищуює їхні екплуатаційні властивості. Проте деякі суміші, що широко використовувались в минулому столітті (наприклад хром-азол (ССА) для обробки деревини) є токсичними для людей та тварин, що може обмежувати або унеможливлювати повторне використання обробленої конструкції. Це варто враховувати під час придбання матеріалу, оскільки за зовнішнім виглядом неможливо виявити наявність речовини. На початку 2000х років токсичні обробки почали замінювати на більш легкі антисептики зі сполуками міді та тріазолу.
- Рекомендація для продавців: якщо вам відомо, що деревина, яку ви продаєте підлягала обробці - вкажіть цей ризик при створенні оголошення. Таким чином покупець врахує потребу проведення лабараторних тестів чи дотримання правил обережності при роботі з таким матеріалом.
- Рекомендація для покупців: якщо матеріал було оброблено невідомими речовинами - рекомендується дотримуватись "принципу обережності". Зокрема уникати застосування деревини в інтер’єрах, де вона матиме прямий контакт із людьми. У випадку, якщо деревина використовувалась ззовні - вона скоріш за все оброблялась більш агресивними речовинами. Крім того, роботи, такі як різання, стругання, шліфування тощо, повинні виконуватися з дотриманням відповідних заходів безпеки (індивідуальні засоби захисту, системи видалення пилу, утилізація відходів тощо).
На матеріалах наявна пліснява та/чи грибок
Матеріали з високим рівнем плісняви можуть також бути небезпечними. Наявність плісняви та грибків не завжди можна виявити поверхневим оглядом, тому важливо приділяти цьому більше уваги, особливо якщо матеріал чи конструкція буде використовуватись в інтр’єрі.
- Рекомендація для продавців: Проведіть додатковий оглад матералу, який ви збираєтесь продати. Якщо матеріал довго зберігався у вологому приміщенні чи контактував із землею ззовні - є велика вірогідність, що він уражений вологою. Серед різних видів грибків та плісняв найбільш небезпечною для людей є чорна пліснява. Якщо ви ідентифікували наявність плісняви - вкажіть це в оголошенні, а також додайте фото, аби покупець міг прийняти зважене рішення щодо цього матеріалу.
- Рекомендації для покупців: Якщо продавець вказав наявність плісняви та грибків на матеріалі - використовуйте індивідуальні засоби захисту дихання під час роботи з таким матеріалом. Також в залежності від ступеню ураження матералу грибком, рекомендується обмежити його використання в житлових приміщеннях.
Матеріали та елементи із високим вмістом свинцю
Матеріали, що містять свинець несуть шкоду для здоров'я людини. Через цей ризики використання свинцю в будівельних матеріалах, фарбах та водопровідних системах нині обмежено в багатьох країнах. Проте раніше він широко використовувася і в Україні, зокрема в будинка побудованих до 1960 року. Джерелами можуть бути:
- будь-які емальовані вироби
- шпалери в старих будинках
- комунікації – труби і дроти
- стіни пофарбовані фарбою, що містить свинець
В Україні повна заборона фарби зі свинцем відбулась лише у 2021 році.
Рекомендація для продавців: При продажу вживаних емальованих труб та інших виробів за можливості уточніть щодо наявності свинцю у металі чи фарбі. Якщо матеріали мають високий вміст свинцю - їх необхідно безпечно утилізувати. Якщо ви не маєте достовірної інформації, проте вашим матеріалом є пофарбовані вироби - вкажіть цей ризик під час створення оголошення.
Рекомендації для покупців: Якщо продавець вказав вірогідніть наявності свинцю - варто видалити старі шіри фарби, використовуючи індивідуальні засоби захисту (окуляри, рукавички, комбінезон, разспіратор). Більше про процес видалення фарби можна дізнатись за посиланням.