Перетворення будинку на озері Супій
Підлога з дощок, взятих з минулих проєктів
Данна публікація створена командою ReThink на основі інтерв'ю з Євгенієм Довгалюком та досліджень.
Про матеріал
Дерево – універсальний матеріал для будівництва. Його використовують для рам, підлог, конструктивних елементів, каркасних конструкцій, архітектурних об'єктів тощо. Дерев'яні елементи можуть мати дуже довгий термін служби. В Україні часто використовують хвойні породи, такі як сосна та ялина. Вони досить міцні, легкі в обробці та мають гарну стійкість до різних впливів.
Більше про поводження з вторинним дерев'яним брусом.
Приклад повторного використання
Контекст
У селі Червоне Заріччя Яготинського району, біля озера Супій в Київській області існує Центр вивчення природи, культури й архітектури «Озеро Супій». Центр має на меті захищати та досліджувати місцеву флору та фауну. Власником території та її ідейним лідером є Євгеній Довгалюк.
Захист простору для нього – це системний підхід, поєднання моральних засад та практичних рішень. Ми хочемо розказати про одне з них: реновацію старої будівлі за допомогою вживаних дощок.
На придбаній ділянці Центру стояв будинок, який раніше використовували як курник, комору та літню кухню. Замість того, щоб знести його, Євгеній прийняв рішення перетворити цей простір, – зробити його будинком для волонтерів. Почались роботи з модернізації. Під час таких робіт було прийнято рішення: відмовитись від купівлі нового паркету, натомість використати старий. Демонтувати дошки мали з кавʼярні та бару в Києві. Розказуємо про цей процес.
Рішення
Рішення використати вживаний матеріал повторно, а не купити новий, містило в собі економічну, естетичну та екологічну мотивацію.
Необхідні дошки знаходились в орендованих приміщеннях, де колись діяли попередні проєкти власників. Приміщення ці знаходились в новому житловому комплексі, збудованому у 2020 році в Києві. Євгеній свідомо використовував та монтував матеріали таким чином, щоб мати змогу їх використати ще раз, після закінчення орендного договору. Тому, коли проєкт закрився, а підлога знадобилась в новій будівлі, процес демонтажу був швидким, легким, без ушкоджень матеріалу.
Знімали паркет своїми силами. Після зняття почалась підготовка дощок до нового місця: дерево підрізали та відшліфовували. Зняли верхній шар з акриловим лаком, що лишився з часів попередньої експлуатації. Почались монтажні роботи в новому просторі.
Фото будиночку волонтерів із підлогою з вторинного дерева
Джерело: Євгеній Довгалюк
Вплив
Екологічність
Використовуючи дерев'яні матеріали повторно, ми зменшуємо тиск на ліси, оскільки зменшується потреба у вирубці нових дерев. Це сприяє збереженню біорізноманіття, зменшує викиди CO2, заощаджує енергію на виробництві нових матеріалів, скорочує кількість дерев'яних відходів на звалищах.
Деревина має широкий та екологічний спектр застосування в інших сферах. Тож навіть після закінчення терміну служби дерев'яним конструкціям легко придумати нове застосування. Наприклад, використати як паливо, замінюючи викопні ресурси. Крім того, деревина є біологічно розкладним матеріалом, тому її утилізація не завдає шкоди довкіллю. Навпаки, гниючи, вона стає середовищем існування для багатьох організмів, сприяючи природному колообігу речовин.
Рентабельність
Перевикористання старих дощок може заощадити кошти на купівлі нових матеріалів. Часто повторно використана деревина є місцевою, а отже це є підтримкою локальних виробництв, що одночасно створює нові робочі місця та розв'язує проблему з логістикою – це розвиває ринок вторинної деревини.
Дерево зручне своєю адаптивністю: верхні затерті шари можна зрізати, а форму підрізати та змінювати залежно від запитів для нового призначення. Дерево також має довгий експлуатаційний термін (від до).
Для повторного використання матеріалу, як у нашому випадку, може знадобитись обробка. Обладнання для шліфування завжди доступне для оренди, що заощаджує кошти на купівлі техніки. Зважаючи на це та всі попередні чинники, процес перетворення стає доволі вигіднішим, продуманим та оптимізованим.
Соціальність
Робота з вторинними матеріалами демонструє значний потенціал для соціальної взаємодії та створення локальних спільнот. Також перевикористання вживаних матеріалів може мати додану вартість – наявність емоційного компоненту. В нашій історії такий був присутній.
Так, вибір використати старі дошки в новому просторі, привів в це місце відвідувачів з минулих проєктів. Це сприяло залученню стейкхолдерів, збільшило впізнаваність Центру “Озеро Супій”, створило йому позитивний імідж з емоційною конотацією.
Естетичність
Дерево також є універсальним матеріалом для інтер'єру, який слугує міцним фундаментом для будь-якого стилю. Його природна теплота та різноманітність текстур створюють візуальну основу, яку можна легко адаптувати під різні концепції дизайну.
Використання традиційних локальних технік також допоможе зберегти унікальну атмосферу історичних будівель, підсиливши цим культурний код українців.